Węglowodany, nazywane również cukrami, sacharydami lub cukrowcami, składają się z atomów wodoru, tlenu i węgla. Charakteryzują się słodkim smakiem i stanowią niezbędny element diety każdego człowieka. Dzięki nim dostarczamy sobie energię niezbędną np. do utrzymania temperatury ciała lub zwyczajnego funkcjonowania.
Możemy je spotkać w wielu rodzajach produktów spożywczych np. w mleku, napojach, pieczywie, warzywach i owocach.
Węglowodany proste i złożone
Nie wszystkie związki tego typu są sobie równe i tak samo wpływają na ludzki organizm. Możemy wyróżnić tzw. cukry proste, czyli monosacharydy oraz złożone, czyli disacharydy. Do prostych zalicza się np. fruktoza, glukoza oraz galaktoza.
Węglowodany złożone składają z więcej niż jednego cukru prostego. Ich wpływ na organizm jest dokładnie taki sam, jednak trawienie trwa dłużej, ponieważ muszą być w pierwszej kolejności rozłożone na cukry proste. Dłuższe trawienie ma pozytywny wpływ na organizm. Dzięki temu disacharydy są dla nas korzystniejsze niż węglowodany proste. Wśród cukrów złożonych możemy znaleźć sacharozę, czyli doskonale każdemu znany cukier, który można znaleźć w praktycznie każdej kuchni.
Jakie produkty zwierają najwięcej węglowodanów?
Szukając źródła węglowodanów do swojej zbilansowanej, zdrowej diety, powinniśmy rozważyć spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych. W naszej diecie nie powinno zabraknąć brązowego ryżu, ziemniaków, kasz czy warzyw korzeniowych.
Warto sięgać także po owoce, jednak pamiętając, że zawierają one duże ilości cukrów prostych, dlatego nie można przesadzać z ich spożyciem.
Zbyt duże ilości spożywanych węglowodanów
Chociaż spożywanie węglowodanów jest niezbędne, należy pamiętać, że ich nadmiar jest szkodliwy. Dostarczanie ich sobie w zbyt dużych ilościach sprawia, że organizm przekształca je w tłuszcz, który odkłada się w ciele prowadząc do nadwagi lub nawet otyłości.
Z tego względu należy pamiętać o tym, by dbać o racjonalną i urozmaiconą dietę, w której węglowodany będą znajdować się na odpowiednim poziomie.