Gluten - fakty i mity. Kiedy należy eliminować go z diety. - Catering dietetyczny Koper Field

W ostatnim czasie sporo mówi się o uczuleniu na gluten. Wokół tego roślinnego białka występującego naturalnie w zbożach narosło tym samym sporo mitów. Co należy uznać za fakt, a co za niepotwierdzone naukowo tezy? Odpowiadamy.

Celiakia to nie wymysł – fakt

Choroba autoimmunologiczna o tej nazwie faktycznie istnieje; szacuje się, że cierpi na nią ok. 1% populacji. Ma podłoże genetyczne, a jej objawy mogą wystąpić już w dzieciństwie albo ujawnić się dopiero w wieku dorosłym. W wyniku spożycia glutenu u osób chorych dochodzi do uszkodzenia kosmków jelita cienkiego. Trzeba jednak mieć świadomość, że oprócz celiakii występuje również uczulenie na to białko, które jednak nie powoduje zaniku kosmków jelitowych, tylko wywołuje objawy typowe dla alergii, jak obniżenie samopoczucia, zmiany skórne czy bóle brzucha.

Gluten może się ukrywać – fakt

Jest to informacja szczególnie ważna dla osób cierpiących na celiakię. Chorzy doskonale wiedzą, że nie mogą spożywać produktów, w których zawarte są pszenica, żyto albo jęczmień, ale powinny uważać również na inne artykuły spożywcze. Na sklepowych półkach można znaleźć bowiem szereg wyrobów, np. gotowe dania, wędliny czy chleb, które zawierają
niekiedy spore ilości glutenu, ale dane o tym nie są umieszczone na opakowaniu. Należy mieć świadomość, że wytwórcy żywności muszą zawrzeć taką informację, jeśli ilość tego białka przekracza 20 mg/1 kg.

Dieta bezglutenowa pomaga schudnąć – mit

Stosowanie diety wykluczającej obecność tego białka roślinnego wcale nie wpływa na redukcję masy, choć faktycznie osoby, które wyeliminowały je z jadłospisu mogą zauważyć spadek wagi. Jest to jednak raczej skutek spożywania większej ilości warzyw i owoców oraz mniejszej liczby produktów wysoko przetworzonych czy opartych na zbożach. Mitem jest również to, że taka dieta jest całkowicie bezpieczna – brak dostatecznej wiedzy na temat prawidłowego żywienia może powodować niedobór błonnika, żelaza, cynku bądź witamin z grupy B. Dietę wykluczającą należy
stosować wyłącznie z zaleceń lekarskich.

Dania bezglutenowe są niesmaczne – mit

Być może kiedyś ten mit miał jakieś potwierdzenie, jednak obecnie, w związku z dużym rozwojem technologicznym, dostępnością setek przepisów w Internecie i importem żywności z najodleglejszych stron świata, takie stwierdzenie należy uznać za nieprawdziwe. Smak dań bezzbożowych może być samo dobry, jak tych tradycyjnych, jeśli tylko umie się je odpowiednio przyprawić!