W ostatnich latach rośnie świadomość społeczna na temat zdrowego żywienia. Dzięki temu wiele osób bardzo chętnie sięga po zdrowsze odpowiedniki tradycyjnej żywności. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku mleka. Nie musimy bowiem decydować się na tradycyjny produkt odzwierzęcy. Okazuje się, że mleko roślinne to doskonały wybór dla osób, które cierpią na nietolerancję laktozy, wegan i nie tylko. Dostępne jest wiele rodzajów tego napoju, pozyskiwanych z rozmaitych zbóż, orzechów, nasion czy roślin strączkowych. Zależnie od rodzaju będą charakteryzować się innym sakiem oraz właściwościami.
Różne rodzaje mleka/napoju roślinnego
Szeroki wybór rodzajów mleka roślinnego sprawia, że praktycznie każdy znajdzie wśród nich takie, które wpasuje się w jego indywidualny gust oraz będzie miało odpowiednie właściwości. Można wybrać przykładowo mleko sojowe, jaglane, owsiane, orkiszowe, ryżowe, gryczane, z komosy ryżowej, z nasion konopi, kokosowe, z orzechów laskowych, włoskich, z orzechów makadamia, migdałowe, z ziaren słonecznika czy pestek dyni. Rodzajów tych pysznych płynów jest tak wiele, że aż nie sposób wymienić wszystkich, dlatego ograniczymy się do podania tylko tych przykładów.
Właściwości mleka/napoju roślinnego
Wszystkie zboża, orzechy czy rośliny różnią się między sobą pod względem smaku, właściwości oraz składników, które zawierają. Jak łatwo się domyślić, w przypadku różnych rodzajów mleka sytuacja wygląda analogicznie.
Przykładowo mleko/napój kokosowy wyróżnia się kremową konsystencją, a także delikatnym, słodkim smakiem. Jest to produkt zawierający składniki takie jak magnez, fosfor, selen, miedź, potas, cynk, wapń czy witaminy z grupy B. Mimo tego, że jest bogate w tłuszcze, nie zawiera cholesterolu.
Mleko/napój ryżowy jest najbardziej zbliżony smakiem do krowiego. Nie zawiera glutenu i pomaga obniżyć ilość cholesterolu. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku osób uczulonych na laktozę.
Mleko/napój migdałowy jest bogaty w wapń, cynk i potas. Zawiera witaminy z grupy E oraz B. Jego spożywanie jest zalecane w celu poprawienia odporności.
Najpopularniejszym mlekiem roślinnym jest prawdopodobnie napój wytwarzany z soi. Jest słodsze od krowiego i zawiera bardzo duże ilości białka roślinnego, a także żelazo, wapń, potas czy witaminy z grupy B.
Jakie mleko/napój roślinny wybrać?
Tak wielki wybór sprawia, że osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę nie wiedzą od czego zacząć. Pomoc stanowić może nasza oferta. Znajdują się w niej różnorodne koktajle i desery na bazie mleka roślinnego. Wśród nich każdy z łatwością znajdzie takie, które przypadną mu do gustu i pomogą zdecydować się na regularne korzystanie ze zdrowszej alternatywy.